سیدعلی صالحی، شاعر در اعتراض به صادرنشدن مجوز برای آثارش یادداشتی نوشته «مدعیان وفور پرفوران آزادی بیان بدانند نه امید واهی و نه تدبیر محتاط‌شان هیچ دردی را درمان نکرده است.»

او در این یادداشت نوشته: دایره بررسی کتاب و صدور مجوز چاپ (وزارت ارشاد) به چه حقی کتاب مرا در نوعی فراموشی و در توقیفی هفت‌ماهه زمین‌گیر کرده است؟ «سرود روح بزرگ» تازه‌ترین دفتر شعر من ماه‌ها است که از سوی موسسه انتشاراتی نگاه به دایره مربوطه سپرده شده بلکه پروانه عبور از آخرین تنگناها میسر شود. پس کو، کجا، کی و چرا؟ «سرود روح بزرگ» در این روزگار کوچک‌پرور به سایه رانده شده است. به چه حقی با حیات ما بازی می‌کنید؟ مگر متخصصین سانسور چقدر باید این دفتر را زیر و رو کنند آنهم در دوره مدعیان اعطای آزادی بیان.

او با تاکید بر اینکه «بعد از دهه‌های متوالی؛ اعمال وحشت انتظار برای کسب مجوز برای تک تک آثارم نتوانسته خسته و ناامید و منزوی‌ام کند» نوشته: این قدرت اهل قلم مستقل است. آنها که در دایره بررسی کتاب آثار امسال مرا رصد می‌کنند احتمالا باید با شعر مدرن فارسی آشنا باشند و چه بسا شاعر …  این متخصان باید بدانند صدای روح بزرگ، خاموش نمی‌شود. من مثل همه این دهه‌ها باز هم صبوری می‌کنم، اما صبر هم حدی دارد اگر طاقت از کف برود، این مجموعه را در شبکه‌های مجازی منتشر و منعکس خواهم کرد. مدعیان وفور پرفوران آزادی بیان بدانند نه امید واهی و نه تدبیر محتاط‌شان هیچ دردی را درمان نکرده است.

از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم تا امروز که دولت دوازدهم تشکیل شده، حسن روحانی رئیس دولت شعار آزادی بیان و بازگشایی فرهنگی سر داده اما همچنان سانسور کتاب، فیلم و نمایش ادامه دارد.

لینک دکهٔ خبر: میدان

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *