دنیایی را تصور کنید که بسیاری از فعالیت‌های روزانه شما به صورت دائمی رصد و ارزشیابی می‌شوند، اینکه چه چیزی را از فروشگاه یا به صورت آنلاین می‌خرید، هر لحظه کجایید، دوستان شما چه کسانی‌اند، چه میزان از وقتتان را صرف تماشای فیلم و سریال می‌کنید یا چقدر بازی‌های ویدیویی انجام می‌دهید، کدام قبض‌ها و مالیات‌ها را می‌پردازید یا نمی‌پردازید.

تصور چنین دنیای زیاد سخت نیست چرا که همین امروز هم این اطلاعات به کمک فیس‌بوک و گوگل و اینستاگرام و اپلیکیشن‌های روی موبایل‌ها جمع‌آوری می‌شوند اما تصور کنید که بر اساس این اطلاعات قرار باشد به هرکسی به صورت مثبت یا منفی امتیازدهی شود.

این برنامه‌ای است که دولت چین قصد دارد از سه سال دیگر راه‌اندازی کند. دولت قصد دارد برای جمیعت ۱/۳ میلیارد نفری این کشور یک سیستم اعتبارسنجی اجتماعی راه‌اندازی کند. دولت چین منظور از به راه‌انداختن این سیستم را راهی برای سنجش «اعتماد» به صورت ملی و ساختن فرهنگ «صداقت» دانسته است.

در حال حاضر شرکت‌کردن در این سیستم ارزیابی و امتیازدهی داوطلبانه است اما از سال ۲۰۲۰ اجباری خواهد شد. بر این اساس رفتار همه شهروندان و شخصیت‌های حقوقی که شامل شرکت‌ها هم می‌شود، ارزیابی و رتبه‌بندی خواهد.

برخی معتقدند هدف دولت از جمع‌آوری این اطلاعات و راه‌اندازی این سیستم ارزشیابی، سرکوب بیشتر مردم و دخالت در زندگی شخصی افراد است.

لینک دکهٔ خبر: wired

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *