شنبه شب، یک کولبر جوان سردشتی در منطقه مرزی بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد. این هشتمین کولبری است که در کمتر از چهار ماه گذشته بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران کشته می‌شود.

فرماندار سردشت در ارتباط با کشته شدن این کولبر و تجمع خانواده این کولبر و مردم محلی گفته شب  ٢٩مهر ماه در منطقه مرزی کانال نزدیک روستای «بیتوش» سردشت، کولبر ۲۴ ساله با نام پشتیوان معین دچار حادثه شد که به مرگ او منجر شده است.

به گفته نژاد جهانی خانواده داغدار این جوان با تعدادی از همشهریان در مقابل در فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و خواستار شناسایی مقصران این حادثه شدند.

در همین رابطه، رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر  در مجلس هم به وزیر کشور تذکر کتبی داد. این نماینده مجلس در تذکر خود خواستار تعجیل در برخوردِ جدی و قانونی با عاملانِ قتل کولبرِ سردشتی شده‌ و آورده است که احقاق حقِ مقتول موجب تسلی خاطر خانواده متوفی و مردم محلی می‌شود.

یک ماه و نیم پیش کشته‌شدن دو کولبر از اهالی بانه به اعتراض و اعتصاب گسترده در این شهر منجر شد که در نهیات با دخالت نیروهای امنیتی این اعتراض‌ها فروکش کرد. برخی حقوق‌دانان معتقدند تیراندازی به کولبران غیرقانونی است با این‌حال نیروهای مرزبانی بدون توجه به این موضوع و با وجود اعتراض‌ها به این رویه همچنان به سمت کولبران تیراندازی می‌کنند.

 

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *