رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفته قانون عصای سفید که «یک قانون بین‌المللی» است از امروز در ایران اجرایی می‌شود و رانندگانی که به حق تقدم عبور نابینایان و افراد نشسته بر روی ویلچر توجه نکنند ۱۰۰هزار تومان جریمه می‌شوند.

به گفته تقی مهری پیاده‌هایی که بدون استفاده از هر گونه وسیله نقلیه موتوری و غیرموتوری حرکت می‌کنند یا فردی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کند یا مبادرت به جابجایی با صندلی چرخ‌دار، کالسکه یا سبدهای چرخ‌دار می‌کنند جزو افراد خاص محسوب شده و در صورت مشاهده این افراد رانندگان باید حق تقدم عبور را به آنها دهند.

او اضافه کرده رانندگان موظفند، در صورت نزدیک شدن به فرد استفاده کننده از عصای سفید که عصای خود را به صورت افقی به معنای ایست به رانندگان نشان می‌دهد، توقف کرده و پس از عبور آن فرد به حرکت خود ادامه دهند.

مهری ابراز امیدواری کرده با اجرایی شدن این قانون تردد برای معلولان در سطح شهر آسان شود. با همه این‌ها همچنان معابر شهرها برای افراد نابینای یا کسانی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کنند ناهموار و پرخطر است. مناسب‌سازی معابر برای معلولان که از وظایف شهرداری‌هاست هرگز به صورت جدی عملیاتی نشده است. دولت ایران عضو کنوانسیون حقوق معلولان است اما هنوز به بسیاری از وظایف خود در این پیمان‌نامه عمل نکرده است.

لینک دکهٔ خبر: مهر

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *