در ادامه اعتراضات صنفی کارگران دو کارخانه آذرآب و هپکو، شماری از کارگران این دو واحد صنعتیدر نقاط جداگانه شهر اراک تجمع کردند.

در تجمع نخست، گروهی از کارگران کارخانه آذر آب در ادامه پیگیری‌های صنفی خود، در مجاورت محل این کارخانه تجمع کردند. محل برپایی این اجتماع صنفی، محدوده سه‌راه خمین بود.

کارگران حاضر در این تجمع می‌گویند چهار ماه است که مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند. معترضان از مسئولان مربوطه تقاضای رسیدگی موثر به موضوع برطرف شدن مسئله‌ بدهی‌های بیمه‌ای و بانکی این واحد صنعتی و از سرگیری فعالیت‌های کارخانه آذر آب را دارند.

این کارگران که در عین حال مالک بخشی از سهام آذرآب محسوب می‌شوند، نسبت به حاشیه‌های نشست اخیر مجمع عمومی سهامداران معترضند. نتایج این مجمع که در دو روز متوالی  (۲۶ و ۲۷ شهریور ماه) در سالن تلاش وزارت کار در تهران برگزار شده است مورد ایراد نماینده سازمان بورس اوراق بهادار واقع شده است. کارگران آذرآب نیز که نظری مشابه نماینده سازمان بورس دارند  معتقدند در برگزاری این نشست ترتیب‌های قانونی ملاحظه نشده است.

از سوی دیگر کارگران کارخانه هپکو اراک نیز در ادامه پیگیری‌های صنفی خود تجمعی اعتراضی دیگری را در منطقه مجاور محل کار خود برپا کردند.

این کارگران می‌گویند که از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را به صورت ناقص دریافت کرده‌اند و با وجود جابجایی کارفرما هنوز این بی‌نظمی ادامه داد.

عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از این تجمعات حضور گسترده نیروهای امنتی و پلیس ضدشورش در شهر را نشان می‌دهد. گفته می‌شود تجمع کارگران آذر آب به کمربندی اراک راه پیدا کرده و کارگران هپکو هم وارد خط آهن سراسری این شهر شده‌اند.

پرداخت‌نشدن دستمزدها و حق بیمه کارگران در سال‌های اخیر به یک رویه از طرف کارفرمایان تبدیل شده است و آنها به بهانه کاهش رونق اقتصادی و یا سودده نبودن کارخانه‌ها از پرداخت دستمزد کارگران سرباز می‌زنند. روزانه چندین تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگری در سراسر ایران برگزار می‌شود.

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

۶ نظر

 1. کسی مثل وزیر راه ، آخوندی ، باید حقوق ملیاردی بگیرد و این کارگران حقوق بخور و نمیر خود را هم دریافت نکنند ، ننگ به این عدالت کثیفتون

 2. لعنت به نگاه سرمایه داری

  دولت باید پاسخگو باشه. نه به فکر تولیده نه کارگر. پلیس ضد شورشم رو سرشون خراب میکنه. واسه خودش اشرافیگری میکنه.

 3. خدا به دادمون برسه این کارگران بدبخت چه گناهی کرده اند حضرت محمد (ص)فمودند تا عرق کارگر خشک نشده مزد او را بدهید داریوش بزرگ مزد کارگرانی که پاسارگاد را میساختند هر هفته به موقع پرداخت میکردند اگر مسلمان هستیم اگر ایرانی هستیم باید این مسائل را رعایت کنیم ما چه شدیم که اینقدر بی غیرت نسبت به همنوعمان شدیم آیا سوریه لبنان و فلسطین واجبتر است یا یک ایرانی هموطن عزیزمان آقای روحانی لطفا کمی کلاه خود را بالاتر بگذارید

 4. رضا مارمولک

  وقتی اقا ها و اقازاده ها میلیاردی مردم را میچاپن مسئولین و مامورین نیروی افتضاحی مثل بز فقط نگاه میکند
  اما وقتی یه مشت کارگر حقوق و دستمزد عقب افتاده خودشون رو میخوان مثل سگهای وحشی شروع میکنن به وحشیگری

 5. نیروی انتظامی از خجالت بمیری بهتره تا با این ننگ بمونی. تو حقوق سر وقت رو داری از مالیات این کارگران بدبخت میگیری حاشا به غیرتتان

 6. میثم سبحانی

  خدا رو شکر بابت پرداخت مطالبات
  ان شاء الله چرخ همه کارخونه ها بچرخه و اقتصادی شکوفا رو با برنامه‌ریزی بهتر شاهد باشیم

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *