اعتصاب و تجمع مردم بانه در اعتراض به کشته‌شدن دو کولبر با تیراندازی ماموران مرزبانی به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شده و باوجود قول‌هایی که مسئولان داده‌اند آتش خشم آنها فروکش نکرده است.

اعتصاب و تجمع مردم بانه در اعتراض به کشته‌شدن دو کولبر با تیراندازی ماموران مرزبانی به درگیری با نیروهای امنیتی کشیده شده است.

در همین رابطه دادستان عمومی و انقلاب استان کردستان گفته برای حادثه کشته‌شدن این دو کولبر پرونده قضایی  تشکیل شده و «تحقیقات آغاز و متهمان بازداشت» شده‌اند. اکبر جوهری مدعی شده این دو کولبر «در حال وارد کردن محموله قاچاق مواد محترقه» بود‌ه‌اند.

محسن بیگلری، نماینده مردم بانه در مجلس هم به این اتفاق واکنش نشان داده و گفته از مراجع قضایی خواسته موضوع را پیگیری کنند و حتی «خواستار برگزاری جلسه شورای تامین شهرستان» شده تا «حق این دو کولبرِ مظلوم» ضایع نشود.

او همچنین گفته «مسئولان عالیرتبه» قول پیگیری داده‌اند و قرار است از نزدیک اوضاع کولبرانِ مرزی را ببینند و به فکر راه‌حل باشند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت هم در واکنش به کشته‌شدن این دو کولبر گفته «حساب برخی کولبران جدا از کسانی است که از این مطلب سود می‌برند» اما اینکه چرا یک دهیار کولبری می‌کند باید درباره آن تحقیق شود که چرا چنین اتفاقی افتاده است؟

هیچ‌کدام از این واکنش‌ها تا این لحظه نتوانسته آتش خشم مردم بانه را خاموش کند. گزارش‌ها از شدت درگیری در این شهر با نیروهای امنیتی خبر می‌دهند. دو کولبر کشته‌شده در منطقه مرزی هەنگەژال شھرستان بانە مورد هدف قرار گرفته‌اند. در سه ماه گذشته حداقل چهار کولبر دیگر در تیراندازی نیروهای مرزبانی کشته شده‌اند.

منبع: ایلنا

۱۰ نظر

 1. کی قول میده؟ کسی که خودش مسبب این وضعیته؟

 2. کدام قول مسئولان؟ محسن بیگلری نمایندۀ رژیم گفته مردم به نفعشان است که اعتراض را ادامه ندهند. مردم علیه بیگلری شعار داده و عکسش را آتش می زنند. بیگلری با مردم نیست و هیچ قولی هم نداده است. ضمناً مردم تقریباً فرمانداری را تصرف کرده اند.

  • سلام از این عکسهای منتشر شده به نظر میا این مردم بومی نیستند شاید دست استعمار در کار باشد

   • کیوان عزیز، دو عکس موجود است. در عکس بالا حق باشماست، نیروهای استعمار ایران را مشاهده میکنید که طبیعتاً «بومی» نیستند و صرفاً برای سرکوب مردم «بومی» به کردستان سرازیر شده اند و البته در همان عکش می بینید که «بومی»ها چظور در برابر این غیر«بومی»ها ایستاده اند. در تصویر پایین نشانی از غیر«بومی» نیست.اینها همان کسانی هستند که شما «بومی»شان میخوانید. احتمالاً شما از روی لبای این خانمها «حدس» میزنید که اینها «بومی» نباشند، این به خاطر تصورات شرق شناسانه ایست که «شهروند»ها از «بومی»ها دارند و فکر میکنند که «بومی» موجودیست که به صورت بدوی زندگی کرده و می باید به صورت فریزشده و متوقف در زمان، زندگی کند تا «شهروند»ها که صاحبان حقیقی همه چیز، حتی زندگی و سرزمین «بومی»ها هستند، با تماشای آنها سیری در تاریخ کنند و توأمان از عقب بودن آنها و جلو بودن خودشان کیفور شوند. اما اینگونه نیست، سرمایه داری به همه جا سرک کشیده و امروزه متأسفانه بیشتر بانوان در ولایات مستعمرۀ ایران لباس «بومی» را به درآورده و لباس غیر«بومی» به تن می کنند. حتی در سرزمین های مجاور هم مانتوهای تنگ و چسبان با عنوان «مد تهران» به فروش می رسد. از شما سپاسگزارم که نسبت به خفقان و فاشیسم حاکم بر شهرهای کردنشین با دیدگاهی واقعگرایانه موضع میگیرید!

   • ضمناً عکس پایین اصلاً مربوط به بانه نیست و مربوط به تظاهرات مردم سردشت در سالگرد بمباران شیمیایی این شهر است که امسال ۷ ژوئیه از سوی فعالان مدنی و فرهنگی سردشتی برگزار شد. لازم به ذکر است نیروهای امنیتی رژیم این فعالان مدنی را بازداشت کردند. سالروز بمباران شیمیایی سردشت هرساله سبب میشود تا سردشت مورد توجه خبرنگاران بین المللی قرار بگیرد و مردم و فعالان این شهر نیز امسال این فرصت را مغتنم شمردند تا مطالباتشان را که در سایۀ حکومت نظامی همیشگی در شهرهای کردستان شنیده نمی شود، به گوش جهانیان برسانند. بهتر بود سردبیر سایت از تصاویر مرتبط استفاده میکرد.

 3. کدوم استعمار تامردم بدبخت میان از حقشون دفاع کنند شما حرف ازمنافق یا استعمارگر میزنین

 4. هه
  اینها که شما میبینید اینکار رو میکنن جز برهم زدن نظم چیزی عایدشون نمیشه و با اینکار دودش به چشم مردم و خودشون میره
  باید اینو بدونن ضد انقلاب به شدت در کمین مردم و تشنه چنین فرصت هایی هست که به مردم ضربه بزنه

  من خودم کرد هستم و از برادران کرد درخواست خویشتن داری تا حل موضوع رو دارم

  • دوست کُرد عزیز، اولاً فط «برادر»ان کرد معترض نیستند، «خواهر»ان کرد هم معترض اند.
   ثانیاً «ضدانقلاب» کیست؟ ضد کدام انقلاب؟ انقلابی که ۳۹ سال از آن گذشته و ۳ نسل پس از آن به دنیا آمده اند و خود رهبرانش الان از همه بیشتر با اهداف و شعارهایش ضدیت می ورزند؟ انقلابی که از روز اول خود انقلابیانش کمر به نابودیش بستند؟ انقلابی که با شعار عدالت انجام شد، اما اکنون مهمترین تلاشش در راستای برهم زدن عدالت و ایجاد تبعیض و بی عدالتی است؟ انقلابی که هم اکنون کارگر و معلم و زحمتکش و زنان را بزرگترین دشمن خود می داند؟ انقلابی که پس از ۳۹ سال کارگر را شلاق می زند و معلم را اعدام میکند؟ خویشتنداری یعنی چه؟ یعنی اینکه حضرات کشتار کولبرها را ادامه بدهند و تبعیض هرروز وخیم تر و بیشتر شود و ما «خویشتندار» باشیم و احیاناً شما «آتش به اختیار»؟؟ مردم از اعتراض تاکنون چه ضربه ای خورده اند، به جز احکام زندان و شلاقی که حضرات صادر می کنند؟ به اعتراض مردم معترض هستید یا به سرکوب و خشونت رژیم؟ کدام «حل موضوع»؟ آقایان اگر حلی برای مشلات داشتند مشکلات خودشان را حل میکردند. بیکاری را، اختلاس را، فقر را، خشونت را، و هزار درد بی درمان دیگری که از خود همین آقایان نشأت می گیرد. راهکار محسن بیگلری نمایندۀ حکومتی بانه برای این معضل، «تبدیل بانه به منطقۀ آزاد» بود!! یعنی در بهترین حالت تبدیل بانه به جلفای آذربایجان! نه حتی تقویت تولید در کردستان یا دست برداشتن از تحریم اقتصادی استان های کردنشین. معترضان ترکیبی از کولبران و بازاریان بودند و این را هم برای از بین بردن اتحاد این دو قشر مطرح کردند. وگرنه جمهوری اسلامی فقط آسیب و بدبختی و درد تولید میکند، و نه حل مشکل و درمان درد! الان تصور میکنید حل موضوع یعنی دستگیر کردن دو نفر سرباز بخت برگشتۀ لب مرز و احیاناً مجازات آنها؟ (امیدوارم که اعدام نباشد) نه برادر کرد! من از شما میخوام که عمقی تر بیندیشید و تاریخ سرزمینتان را بخوانید، ببینید از کجا خوردیم و چرا چنین شدیم. حرف زیاد است و مجال اندک.

 5. آقایون کرد اگر قصد جدایی طلبی دارید بفرمایید اونور مرز کشور نا امن نکنید اینجا ایرانه قابل تقسیم نیست

  • جناب «باب» اولاً کُرها فقط «آقایون» نیستند! طبیعتاً ۵۰درصد جمعیت کردستان را هم مانند هرجای دیگر زنان تشکیل می دهند. دوماً «قصد جدایی» چه معنایی دارد؟ آیا غیرکردها که در سال ۸۸ بیرون ریختند قصد جدایی داشتند؟ شما مرکز ومحور کائناتید و جداشدن، جداشدن از شما محسوب می شود؟ آیا حق اعتراض حقی منحصر به شماست و کردها حق هیچ اعتراضی ندارند؟ سعی کنید این عینک بدبینی و امنیتی نگری را از چشمانتان بردارید و سویه های دموکراتیک جنبش کردستان را به روشنی ببینید. فقط از ابتدای امسال تاکنون ۳۹ کولبر کرد کشته شده و این اگرچه برای شما کمتر از »گازگرفته شدن دست دختر میرحسین» یا «ازدواج بهاره رهنما» اهمیت دارد، اما برای ما یک تجریۀ زیسته و بخش مهمی از زندگی است. طبیعتاً کردها از زن و مرد حق دارند به این کشتار معترض باشند. بقیۀ مسائل هم که مایۀ اعتراض هستند سر جای خود. سخنان شما مصداق بارز «کردستیزی» است. هشیار باشید و اگر نمیخواهید «میهنتان» تجزیه شود، دستکم احترام متقابل رارعایت کنید.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *