مردم بانه در پی کشته‌شدن دو کولبر از اهالی این شهر در تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران، کسب و کارشان را تعطیل و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

معترضان در این تجمع صنفی خواستار توقف تیراندازی به کولبران شدند. از خواسته‌های دیگر معرتضان عزل فرماندار بانه است. معترضان معتقدند که فرمانداری بانه برای متوقف‌کردن تیراندازی به کولبران کوتاهی کرده است.

دیروز در منطقه مرزی هەنگەژال شھرستان بانە دو کولبر به نام‌های «حیدر فرجی» ۲۱ ساله و «قادر بهرامی» ۴۵ ساله در اثر تیراندازی هنگ مرزی جان خود را از دست دادند. محسن بیگلری نماینده سقز و بانه ضمن تایید مرگ دو کولبر، اعلام کرده که یکی از کشته شدگان، دهیار روستا بوده است.


دیروز هم تجمعی با حضور خانواده جان‌باختگان و مردم بانه مقابل فرمانداری این شهر برگزار شد. در این تجمع هم مردم خواستار توقف تیراندازی مرزبانان به کولبران و معرفی و محاکمه عوامل تیراندازی شدند.

در ماه‌های گذشته تیراندازی نیروهای مرزبانی به کولبران به طور چشمگیری افزایش یافته است و تا امروز دستکم و بر اساس اخبار منتشرشده ۶کولبر در سه ماه گذشته بر اثر این تیراندازی‌ها کشته شده‌اند. برخی حقوق‌دانان معتقدند تیراندازی به کولبران قانونی نیست و بر اساس قوانین موجود هم فاقد وجاهت قانونی است.

لینک دکهٔ خبر: کردپرس

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *