حسین راغفر، اقتصاددان می‌گوید امروز گروه خاصی که رسانه در اختیار دارند و در کانون‌های قدرت رفت و آمد دارند به دنبال افزایش تورمند تا از آن سود ببرند.

به گفته این اقتصاددان همچنین برخی نزدیکان به قدرت و سودجویان افزایش نرخ ارز را دنبال می‌کنند و به صورت سازماندهی‌شده در کریدورهای مجلس حضور می‌یابند و برای افزایش نرخ ارز رایزنی می‌کنند. به گفته او تورم برنده‌ها و بازنده‌هایی دارد که در ایران همواره افزایش نرخ آن منجر به برنده شدن عده‌ای می‌شود.

به اعتقاد راغفر شواهدی وجود ندارد که دولت بخواهد با سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های خود زمینه‌ساز رونق تولید و کنترل تورم شود، ضمن اینکه بتواند تولید را افزایش داده، مصرف را کنترل کند و مانع از رشد تورم شود.

به گفته او تورم ریشه‌های متعددی دارد که یکی از آنها نظام بانکی است، به این معنا که سال قبل در کشور رقم قابل توجهی بابت نرخ سود بانکی توزیع شده و سرانه هر تهرانی در دریافت سود بانکی۱۰ و نیم میلیون تومان است که رقمی وحشتناک به شمار می‌رود چراکه این رقم ناشی از تولید، نوآوری و خلاقیت نیست.

برخی اقتصاددان‌ها معتقدند دولت می‌تواند با افزایش دستمزدها و رونق‌دادن به تولید باعث کاهش تورم شود با این‌حال اقتصاد رانتی ایران و نفوذ سرمایه‌داران و قدرتمندانی که از این وضعیت نفع می‌برند مانع گام برداشتن به سمت این نوع سیاست‌ها است. فساد در ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات اقتصادی کشور شناخته می‌شود.

لینک دکهٔ خبر: مهر

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *