باران رضایی، خواننده زن ایرانی می‌گوید در هیچ شهری به‌جز سنندج و تهران مجوز کنسرت زنان صادر نمی‌شود.

او گفته بارها برای اجرای کنسرت در رشت، اصفهان، کرج، کرمانشاه، یزد، سقز و شیراز اقدام کرده اما به هیچ عنوان چنین اجازه‌ای داده نشده است.

رضایی به کنسرت دی‌ماه پارسالش در سنندج اشاره کرده که صدور مجوز آن چهار ماه طول کشیده بود اما همان زمان مجوز کنسرت همایون شجریان در سنندج یک هفته‌ای صادر شده بود.

این خواننده زن اضافه کرده مدیرکل اداره ارشاد سنندج و اداره ارشاد کرمانشاه یک نفر است. او مجوز اجرای کنسرت زنان در سنندج را صادر می‌کند اما مجوز اجرای همین کنسرت را در کرمانشاه نمی‌دهد.

او همچنین گفته مسئولان هیچ وقت به‌طور مستقیم به ما نمی‌گویند به شما مجوز نمی‌دهیم؛ اما قوانین نانوشته موازی وجود دارد که باعث شده مجوز کنسرت زنان به جز در تهران و سنندج در هیچ جای دیگری صادر نشود.

اجرای کنسرت در ایران به یکی از چالش‌های مهم فرهنگی تبدیل شده است. علاوه بر کنسرت خوانندگان زن، برخی شهرها مانند مشهد به صورت خودمختار برگزاری هرگونه کنسرت را ممنوع کرده‌اند و حتی وزارت ارشاد و دولت هم نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

لینک دکهٔ خبر: ایلنا

یک نظر

  1. باران رضایی خود اهل کرمانشاه است، اما در شهر خودش حق برگزاری کنسرت ندارد. علاوه بر وی بیشتر خوانندگان کُرد حق برگزاری کنسرت در کرمانشاه را ندارند و به ندرت کنسرت کُردی در این شهر برگزار می شود. حسین صفامنش خوانندۀ مطرح کرمانشاهی در کرمانشاه غیرمجاز است، امادر سنندج مجاز است و آثارش از تلویزیون دولتی سنندج پخش می شود. این در حالی است که خوانندگان پاپ فارسی به راحتی در کرمانشاه کنسرت می دهند. رئیس ارشاد استان کردستان و کرمانشاه یک آخوند به نام رحیم جعفری است که در این دو حوزه دو شکل کاملاً متفاوت از قوانین را اجرا می کند. واقعیت این است که بسیار قبل از خودمختاری استان خراسان، این استان کرمانشاه بود که خودمختار شده بود و از شمول قوانین ایران کنار گذاشته شده بود، اما این برای هیچکس اهمیتی نداشت. برگزاری کنسرت در شهر کرمانشاه از سال ۸۸ تا حوالی ۹۱ از طرف یک گروه مذهبی تندروی خودسر ممنوع شده بود و جلوی برگزاری کنسرت هنرمندانی مانند حسام الدین سراج، کامکارها، علی اکبر مرادی و کیوان ساکت در آن سال ها گرفته شد و چند سال هیچ کنسرتی در کرمانشاه برگزار نشد. کنسرت زنان نیز که همیشه در این شهر ممنوع بوده است.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *