پس از اخراج کشاورزان قطر از عربستان سعودی، صدها شتری که مجبور شدند برای رسیدن به قطر از کویر عبور کنند، از تشنگی جان داده‌اند.  هر روز فقط تعداد محدودی شتر (چند صد نفر) اجازه عبور از مرز دارند. این امر باعث شده که حیوانات زیادی در مرز بین دو کشور ساقط شوند.

شترهای بازمانده به داخل آغل‌های بزرگی هدایت و در دمای ۵۰درجه سانتیگراد به حال خود رها شدند. بعضی دامداران ادعا کردند که شترها را گله‌ای از آغل بیرون فرستادند و در ماه رمضان چندین روز طول کشید تا بتوانند شتر خود را شناسایی کنند.

سایر حیوانات در کنار جاده رها شدند تا بمیرند. بعضی کشاوزران از بدو تنش‌های دیپلماتیک بین دو کشور، عربستان را ترک کردند. اما همچنان چند هفته پس از درگیری‌ها، سایر دامداران و حیواناتشان در راه بازگشت به قطرند.

حسین المری، صاحب یک شتر از ابو سمره، در این باره می‌گوید: «من از عربستان به قطر برگشتم. خودم شخصا بیش از صد شتر مرده در جاده دیدم. و صدها شتر و گوسفند گم‌شده.»

آن سوی مرز، در قطر، وزارت محیط زیست برای بیش از هشت‌ هزار شتر پناهگاه، آب و غذا فراهم کرده است. مسئولان اعلام کرده‌اند که دامپزشکان و نیروی متخصص را نیز بسیج کرده‌ و به محل خواهند فرستاد.

گزارش‌های مختلف حیوانات قربانی بحران خلیج فارس را بین ۱۲ هزار تا ۲۵ هزار برشمردند. کشاورزان قطر، معمولا حیواناتشان را برای چرا به کشور همسایه می‌برند.

در ماه گذشته، عربستان، سعودی، کویت، مصر و امارات متحده عربی روابطشان را با قطر به دلیل ارتباط نزدیکش با ایران، قطع و دوحه را تحریم کردند.

سخنگوی اسپانا، خیریه بین‌المللی حمایت از حیوانات، در این باره گفت: «اغلب اوقات، حیوانات کارگر و دام‌ها، قربانیان فراموش‌شده جنگ و اختلافات سیاسی هستند. ما این شرایط را بارها جاهای دیگر مثل سومالی و مالی شاهد بودیم. سلامت حیوانات حتما باید در اولویت قرار بگیرد. ضروری است که نیاز‌های اولیه‌اشان مثل غذا، آب، پناهگاه، و دسترسی به امکانات پزشکی تامین شود. در عین حال، باید به یاد داشته باشیم که معمولا آنهایی که معیشتشان به دام وابسته‌ است، فقیر‌ترین قشر جامعه‌اند. این حیوانات در اغلب موارد تنها دارایی آنهاست و امرارمعاششان به طور مطلق به دام بستگی دارد. از دست‌دادن حیوانات نتایج فاجعه‌باری برای خانواده‌های آسیب‌پذیر دارد.»

لینک دکهٔ خبر: ایندیپندنت

یک نظر

  1. دوستدار تالش و گیلک

    کدام خلیج منظورتان هست؟ وقتی می گوییم کارتان اشکال دارد همینجاهاست حتی اگر در متن اصلی نباشد شما بایستی اخلاقا اضافه می کردید.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *