طرح حذف مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر که از مجلس نهم در دستور کار نمایندگان قرار دارد در نهایت در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به سخت‌تر شدن اعمال این مجازات تبدیل شد.

در طرح اولیه، مجازات اعدام تنها مشمول سرکردگان قاچاق موادمخدر و کسانی می‌شد که با استفاده از سلاح گرم مرتکب این جرم شوند که این موضوع با مخالفت قوه‌قضاییه مواجه شد.

حالا حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس می‌گوید قید «وزن» برای میزان قاچاق مواد مخدر در نظر گرفته شده و وارد کردن ۱۰۰ کیلوگرم موادمخدر سنتی و ۲ کیلوگرم موادمخدر صنعتی مشمول مجازات اعدام می‌شود.

به گفته او در مواردی که مباشر جرم و یا حداقل یکی از شرکاء، حین ارتکاب جرم سلاح کشیده یا به قصد مقابله با ماموران سلاح گرم و یا شکاری به همراه داشته باشند هم محکوم به مجازات اعدام می‌شود.

همچنین اگر مرتکب نقش سردستگی یا پشتیبان مالی و یا سرمایه‌گذار را داشته یا از کودکان و نوجوانان کمتر از ۱۸ سال یا محجورین برای ارتکاب جرم استفاده کرده باشد و یا در مواردی که مرتکب به علت ارتکاب جرایم موضوع این قانون سابقه محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد یا حبس بیش از پانزده سال داشته باشد هم محکوم به اعدام می‌شود.

مخالفان مجازات اعدام معتقدند این مجازات علاوه بر ابعاد حقوق‌بشری‌اش از بازدارندگی هم برخوردار نیست و فقط باعث بالارفتن آمار اعدام در کشور می‌شود. با این حال قوه‌قضاییه همچنان بر اعمال این مجازات به عنوان یک مجازات بازدارنده اصرار دارد.

لینک دکهٔ خبر: خانه ملت

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *