دادستان کل کشور با اشاره به عملکرد ستادهای مبارزه با مواد مخدر و قاچاق کالا و ارز آنها را امامزاده‌هایی بدون معجزه خوانده است.

محمدجعفر منتظری آمار وضعیت قاچاق کالا را «وحشتناک» توصیف کرده و گفته در سال ۹۵ نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف شده است.

او بزرگترین علت موفق‌نبودن تلاش‌ها در برخورد با قاچاق کالا را «نبود اراده و عزم جدی» دانسته که نارسایی‌ و کثرت گمرک‌ها و کمبود امکانات گمرکی هم بر مشکلات افزوده‌اند. منتظری همچنین گفته هرچه از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیده «ناکارآمدی» بوده است.

پیشتر مقامات دولت ایران مدعی شده بودند که توانسته‌اند میزان قاچاق کالا را از ۲۵میلیارد دلار به ۱۲میلیارد کاهش دهند. بسیاری معتقند کالای قاچاق به صورت سیستماتیک وارد ایران می‌شود. یک عضو مجلس در این‌باره گفته ۹۹ درصد کانتینرها بدون بررسی وارد کشور می‌شوند، ضمن اینکه واردکنندگان کالای قاچاق معدود و مشخص‌اند و برخی از آنها هم مورد اعتماد دستگاه‌ها هستند. به گفته پورمختار۷۰ درصد کالای قاچاق از مبادی رسمی به کشور وارد می‌شوند.

این در حالی است که جانشین فرمانده پلیس کشور هم گفته مجازات‌ها هیچ ضربه‌ای به بنیان قاچاقچیان نمی‌زند. وضعیت فساد در ایران به‌گونه‌ای است که معاون اول رئیس دولت در توصیف آن گفته «فساد سیستمی بدی در نظام ما شکل گرفته است و این فساد مثل موریانه در سطوح مختلف رخنه پیدا کرده است.»

لینک دکهٔ خبر: خبر آنلاین

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *