یک نماینده مجلس «نبود نظارت دقیق» و «برخورد غیرمنصفانه پیمانکار» را دلیل نارضایتی مردم آق‌دره دانسته و نسبت به «اتفاقات بدتر» در صورت ادامه روند فعلی هشدار داده است. جهانبخش محبی‌نیا، نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب دلیل نارضایتی مردم منطقه را تحمیل امراض مختلف در اثر گازهای آلاینده و آلودگی آب و هوا عنوان کرده است و افزوده «در جایی که مراتع درحال تخریب است و کارخانه‌هایی که ایجاد اشتغال کند، وجود ندارد مردم منطقه از کارگری معدن هم محروم می‌شوند و کارگران را از جای دیگر می‌آورند».

او نحوه برخورد با مردم آق‌دره را مایه آبروریزی دانسته و گفته «ما باید بعد از تعطیلات مجلس وزیر صنعت را مورد سوال قرار دهیم که چرا روابط کارفرما، کارگر و دولت به عنوان ناظر در موضوع معدن آق‌دره باید به شکل ناشیانه‌ای مدیریت شود که حاصل کار نارضایتی مردم و برخورد با آنها باشد که در زمان جنگ و انتخابات ولی نعمت ما هستند». این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس «شدت برخورد انتظامی» را در حدی توصیف کرده که موجب صدمه مردم شده است.

محبی‌نیا گفته وزیر صنعت باید توضیح دهد «روابط تعریف شده در این معدن» چگونه است که موجب «نارضایتی مردم، کتک خوردن آنها و از بین‌رفتن تعادل روابط بین کارفرما، کارگر و ساکنین شده است». او وزارت کشور را نیز در این قضیه مسئول دانسته و گفته «منشأ حکم مأمورانی که به معدن گسیل شده‌اند باید مشخص شود که آیا حکم قضایی یا انتظامی بوده است».

در همین حال مدیرکل تعاون آذربایجان غربی از ادامه اعتراضات مردم آق‌دره خبر داده و گفته «تجمع اهالی هنوز ادامه داشته و نامبردگان با ورود به قسمت‌های بیشتری از معدن، حاضر به ترک محل نیستند». بنابر گفته‌های نقی‌زاده، مسئولان استانی از اهالی آق‌دره خواسته‌اند «درخواست اشتغال خود را از مجاری قانونی پیگیری کنند تا موجب اختلال در امنیت منطقه و بر هم خوردن نظام کسب و کار و تعطیلی معدن و تداوم‌نیافتن فعالیت کارگران شاغل در معدن نشوند»، اما این مذاکرات تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. او ادعا کرده در این میان مسئولان «بی طرف بوده‌اند» و «درگیری حاصل در معدن مربوط به نزاع دسته جمعی اهالی و کارگران معدن است». این در حالیست که محبی نیا از «شدت برخورد انتظامی» انتقاد کرده و یکی دیگر از نمایندگان میاندوآب نیز روز گذشته از «تهدیدات صاحبان زر و زور» سخن گفته بود.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *