۵۵ دانشجود در بیانیه‌ای به محرومیت از تحصیل دراویش نعمت‌الهی گنابادی اعتراض کردند. پیشتر یکی از پیروان این آیین از تحصیل در دانشگاه آزاد تهران محروم شده بود.

در این بیانیه حق برخورداری از آموزش، از حقوق اساسی افراد در جامعه عنوان شده که قوانین ایران و حقوق بین‌الملل به صراحت بر آن تاکید کرده است و بر مبنای این قوانین هر شهروند فارغ از جنسیت، قومیت و مذهب حق برخورداری از امکانات آموزشی را دارد.

آنان همچنین نوشته‌اند: این بار دانشجویی درویش از تحصیل محروم شده است و چه بسا روزی دیگر چنانکه شاهد بوده‌ایم؛ فردی دیگر با عقیده‌ای دیگر از تحصیل، از شغل و از زندگی محروم شود. ما امیدواریم که با تلاش‌های بی‌امان خود و با پذیرش تمام هزینه‌های پیش رو این محرومیت‌ها را از بین ببریم که روزگار پیش رو روزگاری باشد که بتوانیم با نام انسان در کنار یکدیگر زندگی کنیم.

حق تحصیل از حقوق ابتدایی انسان‌ها محسوب می‌شود و در حالی برخی در ایران به دلیل عقاید خود از تحصیل محروم می‌شوند که دولت یک سال پیش منشور حقوق شهروندی را منتشر کرد که بر اساس آن رئیس دولت خود را موظف به پیگیری حقوق پایمال شده شهروندان دانسته بود.

بر همین اساس برخی کاربران توییتر تصمیم گرفته‌اند ساعت ۹ امشب (دوشنبه ۸خرداد) در دفاع از حق تحصیل با هشتگ‌های #حق_تحصیل و #دفاع_از_حق_تحصیل طوفان توییتری به راه بیاندازند.

لینک دکهٔ خبر: انصاف‌نیوز

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *