معاون وزیر کار گفته طرح کارورزی برای اتصال جوانان به بازار کار پیش‌بینی شده و بیش از ۷۰ درصد افراد جویای کار با اجرای این طرح در کارگاه‌ها ماندگار می‌شوند.

به گفته عیسی منصوری در این طرح افراد تحصیلکرده در مقاطع پایین‌تر از دانشگاه، با حضور در دوره‌های آموزشی با محیط واقعی کسب و کار آشنا و مشمول بیمه حوادث می‌شوند. وی افزود: در فرایند طرح کارورزی چنانچه جوانان جویای کار در کارگاه‌ها به شکل رسمی مشغول کار شوند، کارفرمایان هم معادل میزان بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال از مشوق‌های دولت برخوردار خواهند شد.

او اضافه کرده این طرح تحصیلکردگان سنین ۲۳ تا ۳۴ سال را شامل می‌شود و کارورزان در این طرح تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌گیرند و یک سوم حداقل دستمزد به آنها پرداخت می‌شود.

به نظر می‌رسد هدف اصلی وزارت کار از این طرح تامین نیروی کار ارزان برای کارگاه‌ها است. پیش از این برآورد سبد معیشت خانوار در جلسات شورای عالی کار حدود دو و نیم میلیون بوده ولی حداقل دستمزد فقط ۹۳۰هزار تومان تعیین شد و حالا وزارت کار قصد دارد نیروی کار را به اسم کارورزی و با یک‌سوم حقوق وارد کارگاه‌ها کند.

بر این اساس حقوق کارورزان ماهانه حدود ۳۱۰هزار تومان یعنی ساعتی کمتر از دو هزار تومان خواهد بود. اغلب دولت‌ها برای کم کردن هزینه‌های تولید مدام حداقل دستمزد را سرکوب کرده‌اند و حالا هم نیروی کار ارزان را به عنوان کارورز به کارگاه‌ها می‌فرستند.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *