یک سازمان فرانسوی، به دلیل برگزاری مراسم اعدام در ورزشگاه‌های ایران خواستار تحریم کلی فوتبال ایران شده است. دبیرکل فدراسیون جهانی فوتبال هم از این درخواست حمایت کرده است.

فیفا اخیرا بندی به اساسنامه خود اضافه کرده که در آن با تکیه بر حقوق بشر، درصدد برخورد با کشورهایی است که در استادیوم‌های ورزشی اعدام برگزار می‌کنند.

در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ در نیریز در استان فارس یک اعدام در ورزشگاه فوتبال به فیفا گزارش شده است. بر همین یک سازمان حقوق بشری از فیفا خواسته تا ایران را تحریم و از تمامی رقابت‌های بین‌المللی حذف کند. فاطما سامورا، دبیرکل فیفا در نامه اعدام در ورزشگاه‌ها را محکوم کرده و گفته ماده ۳ اساسنامه به فیفا این قدرت را می‌دهد که برخلاف این اقدامات عمل کند.

هدی محمودی، وکیل بین المللی فوتبال ایران هم در واکنش به این درخواست به خبرگزاری آنا گفته تنها یک بار مراسم اعدام در استادیومی در استان فارس اتفاق افتاده، بنابراین این موضوع نمی تواند دلیل محکمه‌پسندی برای تحریم فوتبال ایران باشد.

ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار اعدام نسبت به جمعیت را داراست. بسیاری از اعدام‌ها در ایران در ملاء عام انجام می‌شود که این موضوع با اعتراض فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *