خیلی‌ها ورود احمد توکلی به ماجرای واگذاری املاک شهرداری به مدیران شهری و اعضای شورای شهر را یک ژست سیاسی از طرف شهرداری تهران می‌دانستند. اما این روزها ماجرا فرق کرده و توکلی می‌گوید نه تنها تخلف شهرداری در واگذاری املاک و وقوع جرم «محرز» شده بلکه او دیگر از قالیباف در هیچ انتخاباتی حمایت نمی‌کند.

خیلی‌ها ورود احمد توکلی به ماجرای واگذاری املاک شهرداری به مدیران شهری و اعضای شورای شهر را با توجه به سابقه دوستی و حمایت‌های توکلی از قالیباف، یک ژست سیاسی از طرف شهرداری تهران می‌دانستند. اما این روزها ماجرا فرق کرده و توکلی می‌گوید نه تنها تخلف شهرداری در واگذاری املاک و وقوع جرم «محرز» شده بلکه او دیگر از محمدباقر قالیباف در هیچ انتخاباتی حمایت نمی‌کند.

پس از افشای ماجرای واگذاری املاک، شهرداری تهران زیربار فشار سنگین افکار عمومی قرار گرفت. شکایت از یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز و به زندان رفتن او هم قالیباف را با انتقادهای بیشتری مواجه کرد. در این میان قالیباف که در نزدیکی یک انتخابات دیگر تخلفی به بزرگی ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در دستگاه تحت مدیریتش رخ داده بود، تلاش بسیاری کرد تا این تخلف را در حد یک سوء‌تفاهم اداری فروبکاهد.

به اعتقاد قالیباف اصلا تخلفی رخ نداده بود. شهردار تهران دائم سخنرانی می‌کرد و از دستگاه تحت مدیریتش دفاع می‌کرد تا اینکه دادستان تهران به او گفت تا زمان ابلاغ رای سکوت کند. با این حال قالیباف همچنان تلاش داشت چهره خود را پیش افکار عمومی بازیابی کند و برای همین دستور بررسی این موضوع را داد و حتی گفت ۳۶ معامله را لغو کرده است. او برای دادستان تهران هم نامه نوشت و مدعی شد امتیاز ویژه‌ای به مدیران داده نشده، بلکه به «پرسنل زحمتکش شهرداری» زمین واگذار شده است. هرچند زمانی که برخی اعضای شورای شهر تهران قصد داشتند درباره این پرونده تحقیق و تفحص کنند، حامیان او در شورای شهر مانع این کار شدند.

در این میان شهرداری از احمد توکلی دوست دیرینه‌اش که بارها از او در انتخابات‌ها حمایت کرده و حتی یک بار به نفع او کنارکشیده بود دعوت کرد تا به عنوان رئیس سازمان مردم‌نهاد دیدبان عدالت و شفافیت پرونده موسوم به املاک نجومی را بررسی کند و نتیجه آن را بی‌پرده به مردم اعلام کند.

حالا احمد توکلی می‌گوید در موضوع املاک نجومی، «تخلفات شهرداری و وقوع جرم محرز است.» او با انتقاد از تخلف اتفاق‌افتاده در شهرداری و با یادآوری اینکه دو بار از شهردار تهران در انتخابات‌ حمایت کرده اعلام کرد دیگر از او حمایت نمی‌کند. او که پیشتر هم اعلام کرده بود فساد در کشور به صورت سیستمی عمل می‌کند این‌بار هم گفته «مطمئن باشید سیستم فساد دارد شبکه‌ای کار می‌کند و حتی رسانه می‌خرند.»

پیشتر هم دادستان کل کشور گفته بود در واگذاری املاک شهرداری به مدیران شهری و اعضای شورای شهر «تخلف قطعی» رخ داده است، با این حال گفته‌های توکلی با توجه به دعوت شهردار تهران از او برای رسیدگی به این پرونده اهمیت دوچندانی دارد. حالا در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری و در زمانیکه زمزمه‌های حضور چندباره قالیباف در این انتخابات به گوش می‌رسد دیگر حتی دوستان قالیباف هم نمی‌خواهند در این ماجرا کنار شهردار تهران قرار گیرند.

منبع: میدان

یک نظر

 1. لطفا نظرات دکتر توکلی را تقطیع نکنید:

  تمام نظرات دکتر توکلی در مورد عملکرد قالیباف در املاک شهرداری:

  قالیباف اولین رجل سیاسیت که تمام مدارک تخلفات را ارائه می دهد و می گوید:
  مدیونید اگر در اثبات تخلف و جرم به من رحم کنید

  از اعتماد به نفس قالیباف در ارائه مدارک معلوم است قصد مبارزه با تخلفات را دارد

  احتمالا اطرافیان قالیباف خوب نبوده اند چون ایشان از ماجرا خبر نداشته است

  به قالیباف توصیه می کنم در انتخابات شرکت نکند

  در انتخابات گذشته از قالیباف حمایت کردم اما اینبار این کار را نمی کنم

  دلیل این که اخیرا سایت میدان ارادت خاصی به جناب توکلی پیدا کرده چیست؟

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *