پلیس ایالت داکوتای شمالی کشور آمریکا، برای ایمی گودمن، مجری و گرداننده برنامه «دموکراسی ناو» (!Democracy Now) حکم بازداشت صادر کرده است. برنامه تلویزیونی، رادیویی و اینترنتی دموکراسی ناو (دموکراسی، همین حالا)! شبکه خبری مستقل و آلترناتیو است که اخبار متفاوتی از جهان را برجسته می‌کند؛ اخباری که در بنگاه‌های خبری بزرگ و جریان اصلی فراموش می‌شوند، به حاشیه می‌روند یا گذرا بررسی می‌شوند.

عنوان حکم بازداشت گودمن «عبور بدون اجازه از ملک خصوصی به منظور مصاحبه» اعلام شده‌ است. هفته پیش، گروهی از دست‌اندرکاران برنامه دموکراسی ناو! به ایالت داکوتای شمالی رفته بودند تا تظاهرات و اعتراضات بومیان آمریکایی علیه احداث خط لوله نفتی را پوشش دهند. در روز سوم سپتامبر، دموکراسی ناو! از نگهبانان شرکت احداث خطوط لوله نفت که از سگ و گاز فلفل برای حمله به تظاهرکنندگان استفاده می‌کردند فیلم گرفت.

در این فیلم که در شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها بار دیده شده  این مکالمه بین ایمی گودمن و یک تظاهر کننده ثبت است.

تظاهرکننده: «اینها ما را با این سگ‌ها تهدید می‌کنند. و آن خانمی که آنجاست، به سمت ما حمله کرد و سگش صورت یک نفر را گاز گرفت.»

ایمی گودمن: «سگ هنوز خون روی دماغ و دهانش است.»

تظاهر کننده: « و او هنوز همانجا ایستاده و ما را تهدید می‌کند.»

ایمی گودمن: « چرا اجازه می‌دهید سگش به سمت تظاهرکنندگان حمله کند. سگ هنوز خونین است.»


پلیس داکوتای شمالی، کودی هال، کنشگر بومی آمریکایی را نیز  در رابطه با اعتراضات روز سوم و ششم سپتامبر بازداشت کرده است. هال، یکی از سازماندهان اصلی جنبش جلوگیری از احداث خط نفتی داکوتا است.

acullen_dakota-access-063edit_custom-e9d3f6b9c943f40f545bea5889bfafc7dd099bf5-s1300-c85

قبایل مختلف ساکن در منطقه اختصاصی بومیان استندینگ راک سیوکس (Standing Rock Sioux Reservation) نگران رودخانه و منبع آبشان هستند. خطوط نفتی قرار است لب مرز مناطق سکونت آنها احداث شود. این لوله‌ها تهدیدی برای آب شرب آنها است. همچنین میراث فرهنگی آنها را در خطر قرار می‌دهد. آنها در اعتراض در نزدیکی محل احداث تجمع کرده و چادر زده اند.

همچنین، بسیاری از کنشگران حاضر نگران تبعات بلند‌مدت‌تراند. سوخت‌های فسیلی با انتشار گازهای گلخانه‌ای موجب گرمایش زمین‌ می‌شوند و خطری جدی برای آینده و زمین‌اند.  

 

لینک دکهٔ خبر: دموکراسی ناو

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *