«علی اکبر سیاری» معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نابرابری اجتماعی در ایران را مهم‌ترین عامل بروز آسیب‌های اجتماعی دانست.

به گفته وی «۳۰‌ درصد مردم کشور گرسنه‌اند و نان خوردن ندارند که این آمار را وزارت رفاه هم تأیید می‌کند. ۲۵ ‌درصد جمعیت شهری ایران حاشیه‌نشین‌اند، ۱۰‌میلیون و۲۰۰‌هزارنفر در سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی شده‌اند و حاشیه‌نشین‌ها بیشتر مهاجران روستایی و تهیدستان شهری‌اند.»

«علی اکبر سیاری» نابرابری‌های پنهان درجامعه را رو به افزایش دانست و گفت:«فقر، محرومیت اجتماعی، پایین بودن شاخص‌های توسعه انسانی، بی‌بهره ماندن از خدمات شهری، پایین بودن سطح بهداشت عمومی و شیوع بیماری‌ها ازجمله مسائل حاشیه‌نشینی است، به‌طوری که ۹۴ ‌درصد افراد ساکن درحاشیه شهرها اعلام کرده‌اند که از سطح پایین بهداشت برخوردارند.»

به گفته وی طی چند دهه اخیر شرایط زندگی مردم براساس شاخص‌های مختلف سخت‌تر شده است. بهره‌مندی ناعادلانه از قدرت، ثروت، منابع و خدمات، از ریشه‌های بروز آسیب‌های اجتماعی است که باید با آن مقابله شود.

علی اکبر سیاری همچنین آمار معتادان در کشور را از سوی وزارت بهداشت در مقایسه با آمار ستاد مبارزه با موادمخدر متفاوت دانست: «براساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، یک‌میلیون و۳۵۰‌هزار معتاد درکشور وجود دارد که آمار وزارت بهداشت رقم دیگری را نشان می‌دهد.»

لینک دکهٔ خبر: روزنامه شهروند

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *