در روزهای گذشته، سرکوب خونین دولت مکزیک علیه اتحادیه معلمان این کشور را به آشوب کشانده است. این اتفاقات در پی برخورد خشونت‌بار پلیس علیه معلمان در ایالت جنوبی اکسادای مکزیک شروع شد. معلمان در این روز در اعتراض به اصلاحات نئولیبرالی در آموزش تظاهرات کردند. سرکوب پلیس تاکنون ۹ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی به جا گذاشته است. چند رهبر اتحادیه معلمان نیز دستگیر شده‌اند. به علاوه، دو تن از وزرای اکسادا در اعتراض به رفتار مستبدانه حکومت استعفا کرده‌اند.

160620-teachers-mexico-0445_1001cd74a6b223494d1d061a5243a71b.nbcnews-ux-2880-1000.jpg_1718483346

در ادامه، روز چهارشنبه ۲۰۰ هزار دکتر در اعتراض به اصلاحات نئولیبرالی به اعتراضات پیوستند. آنها، یعنی اعضای سازمان پزشکی یو سوی مدیکو ۱۷، از ۳۲ ایالت به اعتصاب معلمان ملحق شدند و به اصلاحات خدمات درمانی و پزشکی در مکزیک اعتراض کردند. آنها این اصلاحات را «شیوه پنهانی در خصوصی کردن بهداشت در مکزیک» خواندند و کشتار و سرکوب معلمان را به شدت محکوم کردند.

maxresdefault oaxaca-protests Protest

یکی از معلمانی که در این تظاهرات شرکت کرده است به دموکراسی ناو گفته است «ما خواهان گفتگو در مورد تغییراتی هستیم که مردم به دنبال آنند. تغییراتی که نیازهای آنها را برآورده کند. اگر به میان مردم بروید می‌بینید که نیازهای بسیاری دارند. باید پرسید که کودکان چه کار می‌کنند؟ آنها به مدرسه نمی‌روند که یاد بگیرند. آنها فقط به فکر غذا هستند چون غذا ندارند. اگر کسی نتواند درست بخوابد، کیلومترها برای رسیدن به مدرسه راه برود، چیزی یاد نمی‌گیرد. دولت باید در وحله اول اینها را ببیند. تازمانی که گفتگویی شکل نگیرد ما اعتراضمان را ادامه خواهیم داد و خواهان تغییرات آموزشی هستیم. اما چه کسی مرده‌های ما را زنده می‌کند؟ گفتگو آنها را بر نمی‌گرداند. و زندانی‌های ما چه؟ آنها ۵ یا ۱۰ نفر نیستند، هزاران نفرند.»

گوستاو استوا، نویسنده، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر نیز گفته است «ما با نبرد خونینی طرفیم. تا کنون ۹ نفر کشته شده‌اند، ۲۳ نفر ناپدید شدند، و لااقل ۲۱ نفر دستگیر شده‌اند. ۴۵ نفر در بیمارستانند و بیش از صد نفر زخمی. این نبرد بسیار خونبار و با سابقه‌ای دراز است. این نبرد، آغاز یک جنگ است.»

Protesters from the National Coordination of Education Workers (CNTE) teachers’ union clash with riot police officers during a protest against President Enrique Pena Nieto's education reform, in the town of Nochixtlan, northwest of the state capital, Oaxaca City, Mexico June 19, 2016. REUTERS/Jorge Luis Plata

 

 

لینک دکهٔ خبر: آنتی‌مدیا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *