بیش از دو هفته از شروع اعتصاب کارگران معدن سنگ‌آهن بافق می‌گذرد. اعتصابی که به دلیل شرایط خاص شهر بافق و اهمیت معدن در آن، به یک اعتراض تمام‌عیار شهری تبدیل شده است. اعتصاب بزرگ کارگران با برخوردهای امنیتی به تحصن بزرگ خانواده‌های آنان و مردم شهر منجر شده است. این همه اما تا به امروز در حاشیه‌ی رسانه‌های بزرگ قرار گرفته است. آنچه در پی می‌آید گزارش «میدان» از آن چیزی است که در بافق در حال اتفاق است. این گزارش به روز می‌شود. همچنین یادداشت‌ها، و سایر مطالب مرتبط به ماجرای معدن بافق در ادامه‌ی این گزارش منتشر خواهند شد.

در معدن سنگ آهن بافق چه می‌گذرد؟
اعتصاب کارگران سنگ آهن بافق وارد چهاردهمین روز خود شد و کماکان ادامه دارد. این در حالی است که این دومین اعتصاب کارگران سنگ آهن بافق در سال ۹۳ است.

چرا معدن بافق مهم است؟
بافق شهری است که اقتصادش متکی بر معادن آن بوده و بیشتر ساکنان آن را کارگران معدن تشکیل می‌دهند. سرنوشت بسیاری از مردم شهر به سرنوشت معدن سنگ آهن مرکزی شهر گره خورده است. معدن سنگ آهن بافق مهترین منبع اقتصادی و اشتغال این شهرستان بوده و از اینرو آنچه در این معدن می گذرد، برای مردم شهر امری حیاتی به شمار می آید. مردم معتقدند بخشی از درآمد حاصل از معدن، می‌بایست صرف عمران این شهر و رفع مشکلات اساسیِ آن از جمله فقدان شبکه گازرسانی و جاده‌های مناسب شود.

اعتصاب در معدن سنگ آهن بافق پیش از این هم سابقه داشته است. تغییر مدیرعامل معدن در اردیبهشت ماه سال ۹۰ و دغدغه‌ی کارگران در خصوص آینده‌ی معدن، به تجمع آنها در برابر فرمانداری بافق منجر شد؛ تجمعی که در آن زمان توسط یگان ویژه پلیس سرکوب شد.

خصوصی سازی معدن
دولت‌های بر سر کار آمده در دوره‌های مختلف، به‌رغم تفاوت ظاهری در شعارها، جملگی پروژه واگذاری معدن سنگ آهن بافق به بخش “خصوصی” را در دستور کار خود قرار داده‌اند. این در حالی است که به گفته یکی از کارگران معدن در گفتگو با ایلنا «اصل ۴۴ قانون اساسی می‌گوید معادن بزرگ، دولتی باقی می‌مانند. ذخیره معدن سنگ آهن بافق بیش از ۲۴۰ میلیون تن است و معادنی که ذخایر آن بالای ۱۵۰ میلیون تن باشد، اموال دولت محسوب شده و مشمول خصوصی‌سازی نمی‌شوند.»

به گزارش خبرگزاری محلی بافق‌نیوز، زمزمه واگذاری معدن به بخش خصوصی در سال ۷۹ آغاز شد. اعتراضات صورت گرفته به خصوصی‌سازی در آن زمان، منجر به مسکوت ماندن این برنامه برای چند سال شد.

با این همه در اوایل سال ۹۳ و با تصویب دولت، ۷۱/۵ درصد از سهام معدن بافق در عوض بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد (۱) واگذار شد. در همان زمان، این تصمیم مورد اعتراض کارگران قرار گرفت. به گفته کارگران معترض، «مرتضی بانک» رئیس هیئت‌مدیره صندوق بازنشستگان فولاد، همزمان سمت معاونت کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری  و مشاور روحانی را نیز بر عهده دارد.

رضا خواجه‌زاده یکی از کارگران معدن که هم‌اکنون در بازداشت پلیس است در گفتگویی با ایلنا گفته بود «کارگران از تعدیل نیرو و کاهش دستمزد در پی خصوصی‌سازی معدن نگران‌اند، چرا که کارفرمای بخش خصوصی به دنبال افزایش تولید با هزینه کمتر به منظور دستیابی به سود بیشتر است.»

در خلال همین اعتراضات بود که جدا از ۷۱/۵ درصد مورد مناقشه با صندوق بازنشستگی فولاد، ۲۸/۵ درصد دیگر از سهام معدن بافق جهت خصوصی‌سازی در فرابورس (۲) عرضه شد.

اعتصاب اول و روزهای پس از آن
کارگران معدن سنگ آهن بافق در اردیبهشت ۹۳ برای اولین بار در اعتراض به واگذاری معدن به بخش خصوصی دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب ۳۹ روز طول کشید. کارگران خواستار لغو خصوصی‌سازی معدن شدند. یکی دیگر از خواسته‌های کارگران اختصاص عواید ۱۵ درصد از سهام سنگ آهن بافق برای عمران شهر بافق بود.

بر اساس گزارش‌ها فضای شهر بافق در طول دوره اعتصاب امنیتی بوده است. در نهایت دولت تسلیم خواسته کارگران شد و برای پایان دادن به اعتصاب ناچار شد سندی مبنی بر لغو مصوبه‌ی واگذاری سهام معدن به بخش خصوصی به کارگران ارائه دهد؛ سندی که به تصویب هیات وزیران رسیده بود.

در طی نخستین دوره‌ی اعتصاب، دولت به تلاش‌های گسترده‌ای دست زد تا آرامش را بر فضای شهر و معدن حاکم کند. مسئولان مختلف استانی و کشوری به بافق سفر کردند، و سعی کردند کارگران را آرام کنند. در آخرین مورد «علی ربیعی» وزیر کار دولت روحانی به بافق سفر کرد. وی در این سفر خطاب به کارگران معترض گفته بود اگر اعتصاب ۳۳۹ روز هم ادامه می‌یافت، اجازه نمی‌داد یک مو از سر کارگران کم شود. تنها یک هفته پس از این اظهارات، مقام‌های امنیتی استان دستور بازداشت تعدادی از کارگران معترض را صادر کردند؛ دو تن از آنها به سرعت دستگیر شدند.

 

اعتصاب دوم و دستگیری کارگران معترض
در ۲۸ مرداد ماه امسال پلیس برای دستگیری ۱۸ نفر از کارگران وارد عمل شد، و با دستگیری دو تن از آنها، مابقی کارگران معترض به منظور جلوگیری از برخورد امنیتی به داخل معدن پناه آوردند. همکاران آن‌ها در اعتراض به دستگیری‌ها و برای پیگیری وعده‌های عملی نشده دولت، اعتصاب دوم را آغاز کردند.

بلافاصله یگان ویژه پلیس وارد معدن شد تا کارگران پناه گرفته در معدن را بازداشت کند. حمله‌ی نیروی انتظامی به معدن برای دستگیری ۱۶ کارگر دیگر از فهرست بازداشتی‌ها، با مقاومت کارگران ناکام ماند. در ادامه ۵ نفر از این کارگران در خانه‌ای دستگیر شده و صاحب‌خانه نیز به دلیل پناه دادن به کارگران بازداشت شد. یکی از کارگران بازداشت شده، رئیس شورای شهر بافق است و مجموع بازداشتی ها تا امروز به ۹ نفر رسیده است.

با ادامه‌ی اعتصاب کارگران در اعتراض به بازداشت همکاران‌شان، مسئولان قضایی وثیقه‌های ۵۰ تا ۶۰ میلیونی برای آزادی کارگران معترض تعیین کردند. خانواده‌های این کارگران ضمن تجمع در برابر فرمانداری بافق در طول روزهای گذشته از پرداخت این وثیقه امتناع کرده‌اند. مادر یکی از بازداشت شدگان گفته بود تنها چیزی که برای وثیقه گذاشتن دارم، کفن پسرم است. به گزارش ایلنا خانواده‌های کارگران بازداشتی اعلام کردند این کارگران جرمی مرتکب نشده‌اند که برای آن وثیقه تعیین شود.

برخوردهای امنیتی
در طول روزهای اخیر تلاش‌های امنیتی دولت برای پایان دادن به اعتصاب کارگران تشدید شده است. در این میان معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد از اعزام یک هیئت «امنیتی» به استان یزد برای پایان دادن به اعتصاب خبر داد، و اظهار امیدواری کرد در چند روز آینده شرایط بافق به حالت «عادی» باز گردد. اما آخرین اخبار حکایت از بی‌نتیجه ماندن جلسه‌ی یک‌شنبه شب شورای تامین استان با نمایندگان کارگران دارد.

به روزرسانی ۱۱ شهریور ۹۳

ادامه تلاش دولت برای شکستن اعتصاب

به گزارش ایلنا در چهاردهمین روز اعتصاب کارگران معدن بافق، مسئولان دولتی آزادی کارگران بازداشتی را به پایان اعتصاب منوط کرده‌اند.

این تصمیم در جلسه شورای تأمین استان یزد در حالی اتخاذ شد، که همزمان ۳ هزار تن از کارگران معدن بافق به همراه خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل فرمانداری تجمع کرده‌ بودند.

 

مطالب مرتبط را با تگ #اعتصاب‌معدن‌سنگ‌آهن‌بافق بر روی میدان پیگیری کنید

 

پانوشت‌ها؛

۱. صندوق بازنشستگی فولاد در اواخر دهه ۶۰ به منظور حمایت از کارگران صنعت فولاد و معدن و دیگران صنایع وابسته در دوران بازنشستگی، تاسیس شد. بخشی از سرمایه این صندوق از پو‌‌ل‌های پرداختی توسط کارگران تامین می‌شد، و بخش دیگر برعهده کارخانه‌ها و صنایع مربوطه بود. اجرای برنامه‌های خصوصی‌سازی در مراحل مختلف، ضربات جبران‌ناپذیری به صندوق بازنشستگی فولاد وارد کرد، و در ادامه این صندوق از زیرمجموعه وزارت صنعت به زیرمجموعه وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی انتقال یافت. هم اکنون وخامت اوضاع این صندوق به دلیل معوقات مالی و عدم تامین سرمایه، آنرا به ورطه‌ی ورشکستگی کشانده و واگذاری سهام معدن سنگ آهن بافق هم راهگشای مشکلات این صندوق به نظر نمی رسد؛ صندوقی که در ۵ ماه اخیر قادر به پرداخت حقوق اعضای خود نبوده است.

۲. فرابورس یکی از انواع بازار اوراق بهادار است که در ایران زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کند. شرایط ورود شرکت‌های سهامی به فرابورس در مقایسه با بورس آسان‌تر بوده و شرکت‌هایی که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را ندارند، سهام خود را در فرابورس عرضه می‌کنند.

 

منبع: میدان

۲ نظر

  1. پینگ‌بک: کارگران معدن بافق نیز به شلاق و زندان محکوم شدند – میدان

  2. پینگ‌بک: بافق فردا » فرمانداری بافق شاکی است و فرمانداری نیز «دولت» را شاکی پرونده معرفی کرده

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *