معاون موسسه ملی تحقیقات سلامت کشور گفته «بین سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ حدود ۱۲ هزار و ۴۳۶ نفر در حوادث کار جان خود را ازدست داده‌اند». بر اساس آمارهای منتشر شده، با توجه به روزهای تعطیل سال، بطور میانگین روزانه ۵ کارگر طی حوادث شغلی جان می‌بازند. سالانه حدود ۲۰ هزار حادثه شغلی در ایران اتفاق می‌افتد که حدود ۱۵ هزار مورد آن به بخش ساختمانی مربوط می‌شود. پس از آن، بیشترین میزان مرگ و میر در محیط کار به کارگران معادن و کارگران صنایع اختصاص دارد. آمار رسمی منتشر شده، کارگرانی که تحت شمول قانون کار نیستند را دربر نمی‌گیرد و شرایط کاری این افراد احتمالا وخیم‌تر از کارگرانی است که بیمه بوده و در شرایط «قانونی» کار می‌کنند.

بنا به گفته بهزاد دماری، «بررسی‌ها نشان می‌دهد از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱ حوادث شغلی سه برابر شده است. ضمن اینکه ۹۰ درصد قربانیان این حوادث تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی نیستند». در حال حاضر به ازاء هر ۱۵ هزار کارگر تنها یک بازرس در محیط‌های کاری حضور دارد. حوادث شغلی بیشتر در فصل تابستان و صبح‌ها، اولین سال اشتغال، در میان افراد متاهل و زنان، کودکان و مهاجران آسیب پذیرتر اتفاق افتاده است.

بنابر گزارش منتشر شده «یکی از علت‌های حوادث کاری، دستمزدهای پایین است، زیرا کارگران مجبورند اضافه کاری کنند یا دو شغله و سه شغله کار کنند. بنابراین کارگری که مجبور است بجای هشت ساعت بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز کار کند، آسیب‌پذیری بیشتری در کار با دستگاه‌ها پیدا می‌کند، چون تمرکز کمتری در کار دارد. افزون بر آن کارگری که احساس امنیت شغلی ندارد و از معاش فردای خود مطمئن نیست، بیشتر در معرض حوادث کاری قرار دارد. از دیگر عوامل حوادث کار، فقدان حداقل آموزش به کارگران و نبود امکانات ایمنی و بهداشتی است که برخی ۵۲ درصد از حوادث را ناشی از عدم نظارت در محیط کار می‌دانند».

طبق آخرین تحقیقات، کارگران آلمانی ۳۰ سال بعد از بازنشستگی همچنان امید به زندگی دارند، اما کارگران ایرانی شاغل در کارهای سخت و زیان آور معمولا حدود سه سال بعداز بازنشستگی به علت بیماری فوت می‌کنند. در حال حاضر، بیماری‌های شغلی منجر به فوت شش تا ۱۲ برابر حوادث ناشی از کار است.

نبود تشکل‌های مستقل کارگری از مهمترین عوامل فقدان کنترل در مورد امکانات ایمنی و بهداشتی کار محسوب می‌شود. این در حالیست که پیش از این ابلاغیه‌هایی مبنی بر ممنوعیت اعتراضات صنفی کارگران منتشر شده است.

لینک دکهٔ خبر: ایسنا

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *