هفته پیش، در جشن خیابانی سال نوی چین در هنک‌کنگ، پلیس، دستفروشان و مردمی که به دفاع از دستفروشان ایستادند، با هم درگیر شدند.

درگیری ساعت ۱۰ شب روز دوشنبه آغاز شد زمانی‌که پلیس برای پاکسازی خیابان‌ها از دستفروشان در اولین شب مراسم و جشن سال نوی چینی، دست به کار شد. هنگامی که پلیس در محله مونک کونگ حاضر شد تا دستفروشان را به ترک محل مجبور کند با گروهی از مردم معترض و کنشگر که برای دفاع از دستفروشان جمع شده بودند، مواجه شد.

تظاهرات کم کم به شورش تبدیل شد و بعضی از تظاهر‌کنندگان به سمت پلیس بطری و آجر پرت کردند. پلیس در مقابل با باتوم و گاز فلفل به آنها حمله و نهایتا دو تیر هوایی شلیک کرد. درگیری پس از ۶ ساعت، با دستگیری ۵۴ نفر و جراحت ۹۰ مامور پلیس به پایان رسید.

هشتگ انقلاب فیش‌بال fishballrevolution# در پی این تظاهرات پدید آمد. فیش‌بال یکی از غذاهای محبوبی است که دستفروشان می‌فروشند. این اتفاق در حالی شکل گرفت که تنش‌ها بین گرو‌‌ه‌های معترض و مسئولین امر در مورد اقدامات بیژینگ برای زیر سوال بردن آزادی‌‌های مدنی و استقلال سیاسی شهری شدت یافته است. در ماه‌های گذشته در اعتراض به آدم‌ربایی احتمالی صاحبان و کارکنان کتاب‌فروشی ضدبیژینگ به دست مسئولین امر چینی چند تظاهرات بر پا شد. شورش و اعتراضات هفته گذشته بزرگترین ناآرامی شهر هنک‌کنگ پس از تظاهرات دموکراسی‌خواه سال ۲۰۱۴ است.

 

 

standnews-720x401

 

Smoke rises as protesters set fires against police in Mong Kok district of Hong Kong, Tuesday, Feb. 9, 2016. A crackdown on street vendors offering holiday treats for Hong Kong’s Lunar New Year celebrations sparked unrest that descended into rioting late Monday night and early Tuesday. (AP Photo/Vincent Yu)

 

Mong Kok, Hong Kong - Cina (Lam Yik Fei/Getty Images)

 

1387674

لینک دکهٔ خبر:

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *