در ۸ ماه نخست سال جاری ۵۴ کارگر ساختمانی در مازندران جان خود را در حین انجام کار از دست داده‌اند. دلیل مرگ این افراد، ایمن نبودن محیط کار عنوان شده است. رئیس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون استان مازندران ضمن اعلام این خبر افزوده «حدود ۸۰ درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کارگاه‌های ساختمانی اعم از آسیب دیدگی و فوت با رعایت مقررات ایمنی ابتدایی و صرف هزینه ناچیز قابل پیشگیری است».

بر اساس ماده ۹۱ قانون کار، کارفرما برای تأمین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، باید وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیارآنان قرار دهد. علاوه بر آن، کارفرما موظف است چگونگی کاربرد وسایل فوق الذکر را به آنان بیاموزد و بر رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت داشته باشد. اما آمار بالای کشته و زخمی شدن کارگران به دلیل ایمن نبودن محیط کار، نشان از عدم رعایت این مفاد قانونی در حین انجام کار دارد. بسیاری عدم اجرای چنین قوانینی را، ناشی از عدم وجود تشکل‌های مستقل کارگری می‌دانند. با این حال اعتراضات کارگری نسبت به عدم پایبندی کارفرمایان به تعهداتشان، با برخوردهای قضایی نیز مواجه شده است.

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون استان مازندارن همچنین از کشته شدن ۸۰ کارگر ساختمانی در سال ۹۳ به دلیل «سقوط از ارتفاع، سقوط اجسام، ریزش آوار و دیواره گود برداری و برق گرفتگی» خبر داده است. در سال ۹۲ نیز حدود ۹۲ کارگر ساختمانی در مازندارن جان خود را از دست داده بودند. تعداد فعالان کارگری بخش ساختمان مازندران در همین سال ۶۳ هزار نفر اعلام شده بود که به گفته مدیرکل تعاون این استان تنها ۲۰ هزار نفر از آنها بیمه بوده‌اند. کارگران ساختمانی رکورددار تلفات در حین انجام کار هستند و مساله ایمنی و بیمه آنها بارها محل مناقشه بوده است.

لینک دکهٔ خبر:

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *